Jak dbać o elewację drewnianą?

Niezależnie czy mamy dom drewniany, czy murowany, musimy koniecznie o niego dbać. Każdy materiał budowlany z czasem się zużywa i przestaje wyglądać tak, jak w chwilach swojego pierwszego blasku. Po jakimś czasie zarówno tynki murowane, jak i drewniane ściany wymagają odświeżenia. O ile w przypadku tynku wiąże się to z ponownym tynkowaniem, o tyle elewacja drewniana wymaga impregnacji specjalnym środkiem zabezpieczającym drewno. Z reguły tego typu konserwacja, w zależności od tego, z jakiego gatunku drzewa zrobiona jest nasza ściana oraz jakim środkiem została wcześniej zaimpregnowana, przeprowadzana jest raz na kilka lat. Może to być pięć lat, a nawet osiem czy więcej. Z tym że im lepszej jakości drzewa zrobiona została elewacja drewniana oraz im wyższej jakości środek został użyty pierwszy raz, tym dłużej możemy zwlekać z powtórnym impregnowaniem. Niektórzy mogą zastanawiać się, po co w ogóle stosuje się impregnacje i co faktycznie ona powoduje, czyli w jaki sposób chroni nasz dom przed zniszczeniem?

Po co impregnować?

Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, że drewno jako element naturalny, charakteryzuje się pewnymi cechami, których próżno szukać w typowo murowanych materiałach budowlanych. Drewno nie tylko pochłania i oddaje wilgoć do otoczenia, co sprawia, że posiada budowę wewnętrzną zmieniająca się w zależności od zawartości wilgoci w powietrzu, czyli puchnie albo się kurczy, ale także jako naturalny produkt jest miejscem, w którym mogą zalegnąć się wszelkiego rodzaju insekty czy grzyby.

Z tego właśnie powodu elewacja drewniana musi być impregnowana, ponieważ malowanie drewna specjalnym środkiem ochronnym zapewnia mu zabezpieczenie przed zniszczeniem, jakie mogą spowodować różnego rodzaju owady czy grzyby. Dodatkowo dobra bejca, wchłaniając się w drewno, zmniejsza jego właściwości absorpcyjne, co chroni je przed odkształceniem, a także działa niezwykle dekoracyjnie, poprze jeszcze lepsze uwidocznienie naturalnej struktury drewna zbudowanej z włókien i słojów.